GRAINGER BULK-RS-N70-78 Neoprene Strip, 1/2 Inch X 10 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 70A
Item: CQ2WAWModel: BULK-RS-N70-78Cross Ref: 56CZ74
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"