FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 18" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 18" |
| Overall Width | 18" |
| Shape | Sheet |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.094" |
| Thickness Tolerance | -0.013" to +0.013" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 18" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.74 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- ZOELLER 6039-0072
- SMC VALVES 4K8-4P Regulator
- SPEC E10000753500S Extension Spring, Stainless Steel, 3 1/2 Inch Overall Length, Passivated
- ZSI-FOSTER 25MS ZSI 25MS
- APPROVED VENDOR PT1210CQ Drill Bushing Type Headless Press Fit Drill Size # 43
- CLEVELAND C15541 2075 Jobber Length Drill Bit, 1.60 mm Size, 43 mm Overall Length
- DORIAN TS-44-3-M Torx Screw
- DAYTON PPKITOP02G Muffler Kit
Explore More
- KEYSHAFT
- PEX Fittings
- Filament Tapes
- Punch and Chisel Sets
- Wall Hydrants
- Knockout Bushings
- TURTLESKIN CP-430 Insider Gloves
- CONDOR Leather Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- RUD CHAIN PP-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings, Metric Thread
- LUMAPRO Miniature Neon Bulbs, T2 Lamp Shape
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPT Thread, Acetal Black
- GORILLA MILL Solid Regular Length 5X, Carbide Drill Bit
- PASS AND SEYMOUR Combination Five Gang Opening Smooth Wall Plates
- HOFFMAN Polypro Series Window Type Wall Mounted Industrial Enclosures
- SECURALL PRODUCTS Tornado Safe Rooms/ Shelters
- VESTIL NPG6 Series Low Profile Rack Guards
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N70-771 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A
€65.30 /unit


