GRAINGER BULK-RS-N70-738 Neoprene Strip, 6 Inch X 10 Ft, 70A | CQ2WVB 56DA10
GRAINGER BULK-RS-N70-738 Neoprene Strip, 6 Inch X 10 Ft, 70A
Item: CQ2WVBModel: BULK-RS-N70-738Cross Ref: 56DA10
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"