GRAINGER BULK-RS-N70-720 Neoprene Strip, 1/4 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 70A
Item: CQ2WERModel: BULK-RS-N70-720Cross Ref: 56CZ93
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1/4"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"