Item: CQ2RXJModel: BULK-RS-N70-706Cross Ref: 55ZT92
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 50 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"