Item: CQ2RQUModel: BULK-RS-N70-696Cross Ref: 55ZT72
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 40 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 40 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"