GRAINGER BULK-RS-N70-636 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2TWD 55ZR11
GRAINGER BULK-RS-N70-636 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2TWDModel: BULK-RS-N70-636Cross Ref: 55ZR11
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 18"
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"