GRAINGER BULK-RS-N70-450 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.125 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2WWG 55ZP57
GRAINGER BULK-RS-N70-450 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.125 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2WWGModel: BULK-RS-N70-450Cross Ref: 55ZP57
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 12"
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"