FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Strip |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 10 ft. |
| Material | Neoprene |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 10 ft. |
| Overall Width | 1 1/2" |
| Shape | Strip |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.094" |
| Thickness Tolerance | -0.013" to +0.013" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 1 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- SOLER & PALAU VLED-100 Led Vent Light Plastic And Metal White
- EATON 566179 Flow Control Valve Fr1-10-F-0-3.00
- WALTER TOOLS A6489DPP-11/64IN 5834624 Coolant Fed Drill 4.366mm 140 Carbide
- EATON 14102AS6515 Photoelectric Sensor, Distance 25 Feet, 300 mA Max Ac/Dc, 300 mA At 90-132 VAC/18-50 VDC
- BUSSMANN 3828-4 Fuse Holder
- EATON CL215CS Replacement Thermal Magnetic Circuit Breaker, Clamshell Pack, 15 A, 2-Pole, 120/240V
- ENERPAC GA3 Adapter Gauge, 700 bar, 1/4 Inch NPTF
- BRADY 93567 Label, Methyl Chloride, 3 1/2 x 4 1/2 Inch, Vinyl, Rectangle, English, 25 Label
Explore More
- KEYSHAFT
- PEX Tubing
- Compression Tube Fittings
- Edge and Corner Protectors
- Carbon Monoxide and Smoke Detectors
- Pipe Insulation Sheets
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Stainless Steel
- KEO Small Keyseat Cutters, Shank Type, Solid Carbide
- ANVIL AS300 Series Channels, Solid
- DAYTON Limit Switch Heads
- MAG-MATE Padeyes
- ANVIL Surge Restrainers
- GRAINGER Rubber Tubes
- CH HANSON Interlocking Brass Stencils, Single Letter/Number Sets, 77 pieces
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N70-411 Neoprene Strip, 1 1/2 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 70A
€39.74 /unit


