GRAINGER BULK-RS-N70-380 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 70A | CQ2VHF 240ZE4
GRAINGER BULK-RS-N70-380 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 70A
Item: CQ2VHFModel: BULK-RS-N70-380Cross Ref: 240ZE4
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"