GRAINGER BULK-RS-N70-300 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A | CQ2UTC 240YP9
GRAINGER BULK-RS-N70-300 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A
Item: CQ2UTCModel: BULK-RS-N70-300Cross Ref: 240YP9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"