GRAINGER BULK-RS-N70-222 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.25 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2XCD 744C99
GRAINGER BULK-RS-N70-222 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.25 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2XCDModel: BULK-RS-N70-222Cross Ref: 744C99
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 6"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"