FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Strip |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 6" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 6" |
| Overall Width | 6" |
| Shape | Strip |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.026" to +0.026" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- PARKER P32KA00ESE Filter Replacement Element, 5 Micron
- NORLAKE 159620S NOR-LAKE SCIENTIFIC 159620S
- WESTWARD 53YU11 Socket, 1/2 Inch Drive Size, 3/4 Inch Size, 6-Point Chrome
- SPEARS VALVES 467E-418SR Special Reinforced Clamp Saddle, FPT, EPDM, Zinc Plated Bolt, 4 x 1-1/4 Size, PVC
- APOLLO VALVES 9610202 SS Unibody Reduced Port Ball Valve with Stem Grounded 3/8 Inch Size, 2 x FNPT
- APOLLO VALVES 921050227 Carbon Steel Unibody Reduced Port Ball Valve with Stem Grounded, SS Latch-Lock Lever and Nut 1 Inch Size, 2 x FNPT
- WEG .7536ES1BJP56C-S 14834309 Pump Motor, 0.75 HP, 3600 RPM, 115/208-230V, TEFC, 56C, Footed, Jet Pump
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Tool Boxes and Chests
- Oil Filter Wrenches
- Corrosive Cabinets
- Carbon Steel Pipe Fittings
- Gasket Cutter Accessories
- REESE Interlock Ball Mounts
- AKRO-MILS 30234 Akrobins Plastic Storage Bins
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Metric Hollow Punch Kits
- LOUISVILLE FE0600 Series Fiberglass Extension Ladders
- MAYHEW TOOLS Half Round Nose Chisels
- UNISTRUT Tubing
- PLAST-O-MATIC TABRA Series 3 Way Air Actuated Ball Valves
- SPEARS VALVES CPVC Premium Actuated True Union 2000 Industrial Electric Ball Valves, SR Thread, EPDM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N70-222 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.25 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€18.03 /unit


