FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Strip |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 6" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Oil Resistance | Good |
| Shape | Strip |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.031" |
| Thickness Tolerance | 0" to +0.016" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €97.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €94.05 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €47.71 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €69.75 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €65.98 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €43.65 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €141.02 |
Explore Products
- BROWNING Q11 3/8 5/16 1078930 Split Taper Bushing, 1.3750 Inch Bore, 4.1250 Inch Od, Sintered Steel Or Ductile Iron
- APPROVED VENDOR 1UEZ1 Combination Storage Cabinet 78 x 36 Gray
- WINSMITH E30XDTX3X000H0 Gear Reducer, Double Worm Gear, Solid Input Shaft
- VIKAN 6400MD5 Small Scoop 5w x 6l Modern Design White
- NIBCO MD909AA S65TB-V Ball Valve, S x S, 1 Inch Size, FKM, PVDF, Red
- OSG 20212600 Corner Radius End Mill, 2 Flutes, 5/16 Inch Milling Dia.
- OSG 3124140 Ball End Mill, 2 Flutes, 4 mm Milling Dia., 3.2 mm Lg Of Cut, 40.00 mm Neck Lg, WXL
- NIBCO L864300 4607-3 Elbow, 90 Deg, Slip x FIPT, 3/4 x 1/2 Inch Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Cylinder Lockouts
- Solenoid Air Control Valves
- Handles and Pulls
- Elevator Sump Pump with Oil Sensor
- Cylinder Stands
- DESTACO 227 Series Horizontal Hold Down Clamps
- TEMPCO CRT Series E-Mitters
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 43 x 19 mm Size
- ANVIL AS200 Series Welded Channels
- DEWALT 1 1/8" Hex Drive Breaker Hammer
- COOPER B-LINE Fan Heaters
- BALDOR / DODGE SXV, Four-Bolt Flange, Ball Bearings
- REGAL Cobalt End Mills, HSS, CC, 5 Flutes, TiALN
- RHEEM Flue Baffle Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N70-218 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€7.67 /unit


