FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Strip |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 10 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 10 ft. |
| Overall Width | 3/4" |
| Shape | Strip |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.188" |
| Thickness Tolerance | -0.022" to +0.022" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 3/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- BOSTON GEAR G01141
- DAYTON 2A564 Hex Hub 1/2 In
- BROWNING 1175199 D100R19 Roller Chain Sprocket, Steel, Double Strand Type 14, 1-1/8 to 3-3/4 in Bore Dia, 8.241 in OD, 100 Chain Size, 19 Teeth, 7.594 in Pitch Dia
- DORIAN DBOMH-24/40M-ADLNL-22
- MAIN FILTER INC. MF0416412 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 9.29 Inch Height
- GRAINGER 310-002074 Cylinder Bur Sc, Double Cut, 1/4 Inch Shank Dia, 7/16 Inch Head Dia, Lg Of Cut 1 In
- APOLLO VALVES 119KHAAMAA0015 ASME Section I Steam Cast Iron Safety Relief Valve, 15 psig, 2 Inch Size, x 3 Inch Size, 2 x FNPT
- REGAL 008135AS Spiral Point Tap, #5-44 UNF, H2 Limit, 2 Flutes, Plug, Bright
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Jaw Caps
- Power Hacksaw Blades
- Interior Automotive Accessories
- Fit Testing
- Beam and Rail Grabs and Tongs
- OIL SAFE Stretch Spout Lids
- ANSELL 87-224 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- ANSELL 70-225 Hyflex Reversible Cut Resistant Gloves
- VIBCO PX Explosion Proof Vibrators
- ANVIL Rollers
- NORTON ABRASIVES Cartridge Rolls
- AIRSPADE Handle Repair Kits
- VESTIL PM Series Pallet Trucks with Digital Scale
- SGS PRO Cylinder Burs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N70-109 Neoprene Strip, 3/4 Inch X 10 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€38.21 /unit


