GRAINGER BULK-RS-N70-102 Neoprene Strip, 1 1/2 Inch X 10 Ft, 70A | CQ2VXT 56CZ82
GRAINGER BULK-RS-N70-102 Neoprene Strip, 1 1/2 Inch X 10 Ft, 70A
Item: CQ2VXTModel: BULK-RS-N70-102Cross Ref: 56CZ82
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1 1/2"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"