FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 36" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 24" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bc 607 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Textured |
| Thickness | 0.062" |
| Thickness Tolerance | -0.011" to +0.011" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 24" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- BELL & GOSSETT P82153 Coupling Assmbly
- DIXON CWH50 Contractors Epdm Water Hose, Black, Epdm, 3/4 x 50 Ft. Size, -20 To 180 Deg. F
- MAIN FILTER INC. MF0833684 DE6014B1H03 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 4.48 Inch Height
- HONEYWELL CSP-O-A200-001/U
- TORBAL BA60C Floor Scale, 60 kg 150 lb Capacity, 20 g Scale Graduations
- PLAST-O-MATIC PDS180VT-PP Pulsation Dampener, Threaded PVC Seal, Polypropylene, 3 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0397111 RP010E10B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 8.07 Inch Height
- SHEPHERD CASTER PSF125748GR Stem Caster, 4 7/8 Inch Wheel Dia, 225 lb, 5 7/16 Inch Mounting Height, Swivel Caster
Explore More
- KEYSHAFT
- Cooling Equipment Relays
- Monitors
- Fire Extinguisher Alarms
- Chart Recorder Pens
- Curtain Walls
- MILLER ELECTRIC Performance Series TIG Welding Gloves
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants, With 45 Deg. Elbow
- ANVIL 2175 Series Socket Weld Half Couplings, Forged Steel
- INCOM MANUFACTURING Arrow Tape, Black/Gray
- MARTIN SPROCKET Plate Seals
- BURNDY Two Hole Narrow Tongue Standard Barrel CU Flex Lugs
- SMC VALVES Clk Series Clamp Cylinder With Lock
- WEG UMBW-Series Circuit Protectors, B Trip Curves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N60TXT-56 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Black, Textured
€76.67 /unit


