GRAINGER BULK-RS-N60FP-60 Neoprene Roll, Flame-Resistant, 36 Inch X 10 Ft, 0.375 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2THUModel: BULK-RS-N60FP-60Cross Ref: 785PR8
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.6 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Flame-Resistant
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 200°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.04" to +0.04"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"