Item: CQ2TJWModel: BULK-RS-N60FP-53Cross Ref: 785PM1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.6 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Grade Flame-Resistant
Length 50 ft.
Oil Resistance Good
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.004" to +0.004"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"