GRAINGER BULK-RS-N60FP-40 Neoprene Roll, Flame-Resistant, 36 Inch X 10 Ft, 0.375 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2THVModel: BULK-RS-N60FP-40Cross Ref: 785PN4
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.6 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Flame-Resistant
Length 10 ft.
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"