GRAINGER BULK-RS-N60FP-33 Neoprene Sheet, Flame-Resistant, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A | CQ2VXD 785PK6
GRAINGER BULK-RS-N60FP-33 Neoprene Sheet, Flame-Resistant, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2VXDModel: BULK-RS-N60FP-33Cross Ref: 785PK6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.6 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Flame-Resistant
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.004" to +0.004"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"