GRAINGER BULK-RS-N60FP-19 Neoprene Strip, Flame-Resistant, 4 Inch X 10 Ft, 60A | CQ2XEE 785PJ7
GRAINGER BULK-RS-N60FP-19 Neoprene Strip, Flame-Resistant, 4 Inch X 10 Ft, 60A
Item: CQ2XEEModel: BULK-RS-N60FP-19Cross Ref: 785PJ7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.6 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Flame-Resistant
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 200°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 4"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 4"