GRAINGER BULK-RS-N60FDA-51 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A | CQ2TMR 715A62
GRAINGER BULK-RS-N60FDA-51 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2TMRModel: BULK-RS-N60FDA-51Cross Ref: 715A62
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color White
Compression Set 35%
Density 1.4 g/cc
Durometer 60A
Elongation 330%
Grade Food
Length 12"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 607, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"