GRAINGER BULK-RS-N60FDA-48 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A | CQ2VEE 241EK7
GRAINGER BULK-RS-N60FDA-48 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2VEEModel: BULK-RS-N60FDA-48Cross Ref: 241EK7
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color White
Compression Set 35%
Density 1.4 g/cc
Durometer 60A
Elongation 330%
Grade Food
Length 36"
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 607, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"