GRAINGER BULK-RS-N60FDA-158 Neoprene Strip, 1/2 Inch X 10 Ft, 60A | CQ2WCU 715A85
GRAINGER BULK-RS-N60FDA-158 Neoprene Strip, 1/2 Inch X 10 Ft, 60A
Item: CQ2WCUModel: BULK-RS-N60FDA-158Cross Ref: 715A85
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color White
Compression Set 35%
Density 1.4 g/cc
Durometer 60A
Elongation 330%
Grade Food
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 607, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"