GRAINGER BULK-RS-N60-966 Neoprene Roll, 36 Inch X 12 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Friday, May 22
5.00% off
€947.36 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 12 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 12 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bc 607 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.188" |
| Thickness Tolerance | -0.022" to +0.022" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- ACME ELECTRIC T2A53310SS Distribution Transformer, Low Voltage, Three Phase, 480/208V, 9kVA, 316 Stainless Steel
- GRAINGER ZUSA-PF-10550 Round Cap, Brass, 1/2 Inch Pipe, Female Bspt, Class 125, 3/4 Inch Length
- CAROL C0783A.41.10 Multi Conductor Foil Shield Cable 20 Awg
- VERMONT GAGE 975511240 Thread Ring Plug Gage, Calibration Certification, #0-1.5000 Non-Std
- HUB CITY 0270-07829 Worm Reducer, 1.224 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
- LINN GEAR 240a54 Sprocket, 51.595 Inch Pitch Diameter, 2.187 Inch Stock Bore
- MERIT BRASS SW3406D-02 Straight Pipe Tee, 1/8 in, Socket Weld, 3000 lb, 304/304L Stainless Steel, Import
- OSG 521025712 Jobber Length Drill Bit, F Size, 109 mm Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Exhaust Fans
- Wheel Dolly
- Squeegee Replacement Blades and Refills
- Rotary Actuators
- Pressure Reducing Automatic Control Valves
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings
- IRONCLAD Tuff Chix Work Gloves
- KRYTOX GPL 204 Series Standard Grade Grease
- CAMLOCK FITTINGS Type DP Cam And Groove Dust Plugs
- HUMBOLDT Mortars & Pestles
- FEIN POWER TOOLS Backings
- GOODMAN Whole House Gas Furnaces
- DEWALT Jobber Length Drill Bit Set
- REZNOR Fan Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N60-966 Neoprene Roll, 36 Inch X 12 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€997.22 /unit

