GRAINGER BULK-RS-N60-954 Neoprene Roll, 36 Inch X 45 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,464.86 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 45 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Oil Resistance | Good |
| Shape | Roll |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.062" |
| Thickness Tolerance | -0.011" to +0.011" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 43.13 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- EATON 14100AQD07 Photoelectric Sensor, Distance 25 Feet, 250 mA Npn Max Dc, 250 mA Npn At 10-30 VDC
- REGAL 077987MS Thread Forming Tap, 5/8-11 NC, H7 Limit, Bottom with TiCN
- BOSTON GEAR X724-11VL-BK Cast Iron Vertical Base Kit
- APOLLO VALVES 543EDBLMAA0040 SS Safety Relief Valve with SS Trim, Packed Lever, Metal Seat, 40 Psig, 3/4 x 1-1/4 Inch Size, MNPT x FNPT
- OSBORN 1121115100
- REGAL 008655AS64 Hand Tap, 1 1/8-12 Size, H4 Limit, 4 Flutes, Plug With Chrome over Nitride
- SMC VALVES AS3201F-03-08S Speed Control Valve, Bspt X Tube, 3/8 Inch Port Size, 8 mm Tube Size, Out Flow
- TSUBAKI H60B17F-1B Finished Bore Sprocket, 17 Teeth, 1-1/8 Inch Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Direct Drive Exhaust Fans with Intake Guards
- Homogenizers
- Single Pole Devices
- Flame Resistant and Arc Flash Undergarments
- Ammonia Refrigeration Pipe Markers
- FACOM 66A Hinged Socket Wrenches
- BURNDY HYSTACK Terminal Stacking Adapters
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 82 Degrees Countersink Angle
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- WESCO Heavy Duty Hand Truck
- APPROVED VENDOR 1/2"-3/4" Tri Clover Compatible Fittings Connection Adapters
- SPEARS VALVES 3 Elbow Compact Turf Swivel Joints, Swivel Mipt x Fipt
- GRAINGER Disc Springs
- NIBCO F-619-RWS-SON Series Gate Valves, Ductile Iron, Resilient Wedge, Square Operating Nut
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N60-954 Neoprene Roll, 36 Inch X 45 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€1,541.96 /unit

