GRAINGER BULK-RS-N60-941 Roll Commercial 1/4 Inch Thick 30 Feet 60A
Item: AH7QNXModel: BULK-RS-N60-941Cross Ref: 36XX27
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Finish Smooth
Grade Standard
Length 30 ft.
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -20°C
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 30 ft.
Overall Width 36"
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"