GRAINGER BULK-RS-N60-800 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.75 Inch Thickness, 60A | CQ2VUU 55ZV14
GRAINGER BULK-RS-N60-800 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.75 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2VUUModel: BULK-RS-N60-800Cross Ref: 55ZV14
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 5 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"