GRAINGER BULK-RS-N60-799 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.5 Inch Thickness, 60A
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,158.14 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 5 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 5 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bc 607 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.05" to +0.05" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.34 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- RIDGID 48112 Tee, Male 3/8 Npt
- APPROVED VENDOR M24670.080.0016 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 16 mm Lg., Std, Flat
- WINSMITH E35MDTD22000J9 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
- APPROVED VENDOR 1UAH1 Disc Spring Curved Steel 0.265 Inch
- WINSMITH E35MDVD31000G7 Speed Reducer, 56C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
- PBC LINEAR PSF2832-24 Pbc Linear Sleeve Bearing, 1 3/4 Inch Inside Dia, 3 Inch Length
- RON CRANE SCALES RON2125S03 Dynamometer, 6000 Lbs Capacity, Wired, 8 lb
Explore More
- KEYSHAFT
- Energy Management Systems
- Gladhand Accessories
- Air Knives
- Filtration Breather Accessories
- Santoprene Tubing
- BINKS Conventional Spray Guns
- CAMLOCK FITTINGS Type B Female Cam And Groove Coupler, Male NPT Thread
- TYGON B-44-4X Tubings
- KEO Zero Flute Countersinks And Deburring Tool Sets
- MUELLER INDUSTRIES 185CS-N Simplex Basket Strainers
- DYNALON Polypropylene Bottle
- REVCOR Propeller, 24 inch
- VULCAN HART Groove Plate
- LUMAPRO Magnifier Lights, Weighted-Base
- BURNDY YST Type HYTEE Copper T-Couplers, Uninsulated
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N60-799 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.5 Inch Thickness, 60A
€1,219.10 /unit


