GRAINGER BULK-RS-N60-49 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A | CQ2XWF 240YK8
GRAINGER BULK-RS-N60-49 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2XWFModel: BULK-RS-N60-49Cross Ref: 240YK8
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"