GRAINGER BULK-RS-N60-451 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2WWN 55ZP45
GRAINGER BULK-RS-N60-451 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2WWNModel: BULK-RS-N60-451Cross Ref: 55ZP45
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 12"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"