GRAINGER BULK-RS-N60-293 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2VHD 240YE6
GRAINGER BULK-RS-N60-293 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2VHDModel: BULK-RS-N60-293Cross Ref: 240YE6
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Oil Resistance Good
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"