GRAINGER BULK-RS-N60-291 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 60A | CQ2UYZ 240XW6
GRAINGER BULK-RS-N60-291 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2UYZModel: BULK-RS-N60-291Cross Ref: 240XW6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Oil Resistance Good
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"