GRAINGER BULK-RS-N60-281 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A | CQ2URA 240XU5
GRAINGER BULK-RS-N60-281 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2URAModel: BULK-RS-N60-281Cross Ref: 240XU5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"