GRAINGER BULK-RS-N60-214 Neoprene Roll, 36 Inch X 60 Ft, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Wednesday, Apr 8
5.00% off
€2,081.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 60 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 60 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bc 607 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.017" to +0.017" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 79.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €97.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €94.05 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €47.71 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €69.75 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €65.98 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €43.65 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €141.02 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0264255 G03273 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 5.66 Inch Height
- WESTWARD 13A759 Replacement Blade, Repl Blade, Drywall Stripper, 13A764, 13A764, Blades
- GEARWRENCH 84787 Bolt Biter Screw Extractor Set, 4 Pcs
- ANVIL 0500551353 3 Welded Galvanized With End
- DAYTON 684115 O Ring
- MARTIN SPROCKET 2012 18MM Taper Bushing, 0.709 Inch Bore, 6 x 2.3 Inch Key, 1.250 Inch Length, Steel
- PARKER H6EP Nipple, 3/8 Inch Size, Push-Lok hose barb, Air Hose, Steel
- FIBERGRATE 375355
Explore More
- KEYSHAFT
- Black Pipe
- Engine Accessories
- Spring Assortments
- Reducing Bushings
- Industrial Pool and Spa Pumps
- OIL SAFE Color-Coded Steel Tube Grease Guns, Pistol Grip
- LUMAPRO Flashlight Replacement Lamps, B3 Lamp Shape
- CHICAGO PNEUMATIC Industrial Maintenance Air Hammers
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal White
- INTERMATIC Photocontrol, Turn-Lock Mounting
- VESTIL Stockpicker Trucks
- MORSE CUTTING TOOLS 1890 Series Double End Mills, 2-Flute Miniature Ball Nose
- 80/20 Quick Frame Series 9015 Square Tube Profiles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N60-214 Neoprene Roll, 36 Inch X 60 Ft, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€2,190.69 /unit

