FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 12" |
| Material | Neoprene |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 12" |
| Shape | Sheet |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Textured |
| Thickness | 0.062" |
| Thickness Tolerance | -0.011" to +0.011" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 12" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- PARKER 00339G3002
- GATES 4/A42 Banded V-Belt, 4 Strand, 44 Inch Outside Length
- APOLLO VALVES 822041057 3 Pcs Full Port Bronze Ball Valve with SS Lever and Nut, Cleaned for Oxygen Service 3/4 Inch Size, 2 x Solder
- QA1 GFR3T Female Rod End Stainless Steel Right-hand #10-32
- VESTIL CART-600-D-FR Steel Premium Double Scissor Cart with Foot Release, 23-1/4 x 33 Inch, 600 lb Capacity, Blue
- APPLETON ELECTRIC MLAL103G1N48L Light Fixture, 100W, Low Profile
- NORTON ABRASIVES 63642506136 Disc Backup Pad 5 Inch Diameter Hl 5/16-24e x T
- RULAND MANUFACTURING CLD-4-A 1/4 Inch D-Bore Shaft Collar, Aluminum, One-Piece Clamp Style, 5/8 Inch OD, 0.281 Inch Wd.
Explore More
- KEYSHAFT
- Wet Mop Kits
- Trailer Locks
- Hand Dryers
- Chuck Keys and Holders
- Conical Washers
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Coarse
- VALEO GLOVES Economy 7 Inch Elastic Belts
- KRYTOX 283AD Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene Black
- ANVIL AS400EH Series Channel With Elongated Holes
- TSUBAKI Roller Link Double Pitch
- JUSTRITE Absorbent Rolls
- APOLLO VALVES Elbows
- CALBRITE EMT Strut Clamps, Stainless Steel
- SPEAKMAN Neo SBS-1042 Series Sensor Pull Down Kitchen Faucets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N50TXT-8 Neoprene Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 50A, Black, Textured
€31.79 /unit


