GRAINGER BULK-RS-N50ESD-5 Neoprene Strip, Static-Dissipative, 1/2 Inch X 10 Ft, 50A, Black
Item: CQ2XENModel: BULK-RS-N50ESD-5Cross Ref: 785JY6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade Static Dissipative
Length 10 ft.
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 508, Ul 94 V-0
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"