GRAINGER BULK-RS-N50ESD-44 Neoprene Roll, Static-Dissipative, 36 Inch X 10 Ft, 50A | CQ2TKV 785K26
GRAINGER BULK-RS-N50ESD-44 Neoprene Roll, Static-Dissipative, 36 Inch X 10 Ft, 50A
Item: CQ2TKVModel: BULK-RS-N50ESD-44Cross Ref: 785K26
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 200°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 508, Ul 94 V-0
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"