Item: CQ2XEUModel: BULK-RS-N50ESD-13Cross Ref: 785JY4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Length 10 ft.
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 4"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 508, Ul 94 V-0
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.004" to +0.004"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 4"