GRAINGER BULK-RS-N50ESD-1 Neoprene Roll, Static-Dissipative, 36 Inch X 60 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 50A
Get it by Thursday, Apr 9
5.00% off
€2,428.11 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 28% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 380% |
| Length | 60 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 200°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 60 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bc 508, Ul 94 V-0 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1200 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.062" |
| Thickness Tolerance | -0.004" to +0.004" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 46.42 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €97.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €94.05 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €47.71 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €69.75 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €65.98 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €43.65 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €141.02 |
Explore Products
- BRADY 3PS-1000-2-RD-2 130083 Precut Label Roll, 1 x 1 Inch, Polyolefin, Red, For 00 AWG Wire Gauge
- PLAST-O-MATIC ABRA125VT-CP-LS Ball Valve, Limit Stop, Air X Air, Viton Seal, CPVC, 1-1/4 Inch Size
- WOODHEAD 1301500250 530C9 Pin And Sleeve Connector, 30A, With Flip Lid, 4 Pole/5 Wire, 3 Phase, 208V, Blue
- DAYTON GGS_48396 Spring Shaft, 3 Tons
- BRADY 9714-Z Letter Label, 2 Inch Char Ht, Indoor/Outdoor, Non-Reflective, Helvetica, Black, Z, Die Cut
- DYNABRADE 62819 Male Connector, 1-1/4 Inch Size
- OSBORN 0003890815
Explore More
- KEYSHAFT
- Hollow Wall and Wallboard Anchors
- Drop-In Sinks
- Depth Micrometers
- Load Leveling Slings
- Automotive Cleaners and Degreasers
- ANSELL G12Y Alphatec Natural Rubber Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ninja X Bipolymer Coated Gloves
- TEMPCO Bulb and Capillary Thermostats
- RUD CHAIN LPW-U Lashing Points, Welding
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Plain
- PARKER Hex Head Plug, Stainless Steel
- WESTWARD Socket Wrench Sets
- LOVEJOY F Type Rigid Hubs, Shrouded Bolt Design
- BALDOR / DODGE SCEZ, Tapped-Base Pillow Block, Ball Bearings
- STARRETT Granite Surface Plate Cleaners
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N50ESD-1 Neoprene Roll, Static-Dissipative, 36 Inch X 60 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 50A
€2,555.91 /unit


