GRAINGER BULK-RS-N50-994 Neoprene Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 50A | CQ2XYA 785N31
GRAINGER BULK-RS-N50-994 Neoprene Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 50A
Item: CQ2XYAModel: BULK-RS-N50-994Cross Ref: 785N31
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 40 ft.
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 40 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"