GRAINGER BULK-RS-N50-972 Neoprene Roll, 36 Inch X 55 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€4,043.84 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 55 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 55 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.188" |
| Thickness Tolerance | -0.022" to +0.022" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 122.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- BOSTON GEAR 57259
- VOLKEL 16199 GO Ring Gauge, DIN ISO 1502, M 14 x 2.0 Size
- TITAN FASTENERS DWA22024
- JACKSON SAFETY J7173 Lens Retainer
- GROVE GEAR EL8302306.00 Reducer, 3-Piece Coupled Input Output Shaft Right Worm Gear
- KM SYSTEMS KM50NCMEF Clamp, LATHE KM50 NCM XFLNGMNT HEIGHT
- PARKER GEC-12 Union Elbow Pfa Ptfe Etfe Compression 3/4in
- TITAN FASTENERS BFV192431212
Explore More
- KEYSHAFT
- Recessed Lighting Housings and Kits
- Digital Multimeters
- Janitor-Housekeeping Carts
- Wash Bottles
- Finishing Nails
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNC, 2B
- CONDOR Safety Glasses
- ANSELL 37-646 Alphatec Latex Free Chemical Resistant Gloves
- DESTACO 334-M Series Pull Action Latch Clamps
- BRADY Pipe Marker, Roof Drain
- BENCHMARK SCIENTIFIC Benchmark Agaroses, LE
- SPEARS VALVES PVC Plug Gate Valves, Socket Ends, Buna-N
- GRAINGER ABS Impact Resistant Tubes
- RULAND MANUFACTURING CPRD Series Keyed Controlflex Coupling Hubs, Double Insert, Regular Width, Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N50-972 Neoprene Roll, 36 Inch X 55 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
€4,256.67 /unit

