GRAINGER BULK-RS-N50-860 Neoprene Roll, 36 Inch X 50 Ft, 0.375 Inch Thickness, 50A | CQ2RZM 55ZV81
GRAINGER BULK-RS-N50-860 Neoprene Roll, 36 Inch X 50 Ft, 0.375 Inch Thickness, 50A
Item: CQ2RZMModel: BULK-RS-N50-860Cross Ref: 55ZV81
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 50 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"