GRAINGER BULK-RS-N50-799 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.5 Inch Thickness, 50A | CQ2XHQ 55ZV03
GRAINGER BULK-RS-N50-799 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.5 Inch Thickness, 50A
Item: CQ2XHQModel: BULK-RS-N50-799Cross Ref: 55ZV03
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 5 ft.
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"