GRAINGER BULK-RS-N50-787 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A | CQ2UPU 55ZU37
GRAINGER BULK-RS-N50-787 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A
Item: CQ2UPUModel: BULK-RS-N50-787Cross Ref: 55ZU37
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"