GRAINGER BULK-RS-N50-653 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UNM 55ZN38
GRAINGER BULK-RS-N50-653 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UNMModel: BULK-RS-N50-653Cross Ref: 55ZN38
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Width 18"