FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 36" |
| Material | Neoprene |
| Oil Resistance | Good |
| Shape | Sheet |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.031" |
| Thickness Tolerance | 0" to +0.016" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 18" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €97.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €94.05 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €47.71 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €69.75 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €65.98 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €43.65 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €141.02 |
Explore Products
- SIOUX CHIEF 530-165PK3
- ALLEGRO SAFETY NV20-22 Respirator Replacement Belt
- SQUARE D QGL32125 Circuit Breaker Feed-thru 125 Amp 240vac 3p 65kaic@240v
- GRAINGER 18015_36_0 Aluminum Square Tube 6061, 36 Inch Overall Length
- SANDPIPER 165.078.147 Cap, End-Sensor
- HUB CITY 0220-07031 Worm Reducer, 242L 10/1 B
- VOLKEL 82353-3 Hand Tap Bottoming, ISO 529/CHSS-G, UNF 7/16 x 20 LH Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Sockets
- Extension Cord Storage Reel Accessories
- Trash and Recycling Container Accessories
- Decontamination Showers
- Hand and Finger Guards
- MCR SAFETY Ninja Therma Force Insulated Cut Resistant Work Gloves
- TEMPCO SMPR Series Reflectors
- TEMPCO CRT Series E-Mitters
- MARKAR Full Surface Continous Hinge, 1-3/4" Door Thickness
- WESTWARD Screw Machine Drill Bit, High Speed Steel, 135 Degree
- BALDOR / DODGE SXR, Cylindrical Unit, Ball Bearings
- OHAUS Blocks
- TPI CORP. Fan Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N50-647 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 50A
€32.73 /unit


