GRAINGER BULK-RS-N50-646 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UJJ 55ZN31
GRAINGER BULK-RS-N50-646 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UJJModel: BULK-RS-N50-646Cross Ref: 55ZN31
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 18"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"