GRAINGER BULK-RS-N50-635 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2TVV 55ZN20
GRAINGER BULK-RS-N50-635 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.75 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2TVVModel: BULK-RS-N50-635Cross Ref: 55ZN20
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Elongation 350%
Grade Standard
Length 18"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"