GRAINGER BULK-RS-N50-627 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 50A | CQ2TTL 55ZN12
GRAINGER BULK-RS-N50-627 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 50A
Item: CQ2TTLModel: BULK-RS-N50-627Cross Ref: 55ZN12
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 18"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"